Nowe obowiązki nauczycieli pierwszych klas SP

25 lutego 2016

W opublikowanym dzisiaj poradniku MEN „Rodzice, macie wybór! Wychowanie przedszkolne i edukacja szkolna dziecka sześcioletniego i siedmioletniego”, resort edukacji przerzuca ciężar wprowadzania nowych rozwiązań związanych z obowiązkiem szkolnym dziecka od 7. roku życia i możliwością odroczenia uczniów „na żądanie” (chodzi o uczniów, którzy na wniosek rodziców pozostaną w klasie pierwszej) na nauczycieli edukacji wczesnoszkolne

W poradniku MEN na str. 19 czytamy m.in.: „Każdy nauczyciel jest zobowiązany indywidualizować pracę w  grupie. Dlatego musi dostosować metody pracy do potrzeb i możliwości dzieci. Zatem nauczyciel, który będzie pracował w  klasie, w  której są uczniowie zapisani do klasy pierwszej po raz drugi, będzie wzbogacał program nauczania o dodatkowe treści oraz korzystał z dodatkowych materiałów edukacyjnych”.

ZNP od stycznia alarmuje, że skutkiem wprowadzonych zmian będzie pogorszenie jakości edukacji, ponieważ wycofanie reformy oznacza:

– zmniejszenie subwencji oświatowej o ok. 1,6 mld zł,

– spadek zatrudnienia pracowników oświaty,

– brak miejsc w przedszkolach dla dzieci trzyletnich,

– „pusty” rocznik w szkołach,

– tworzenie łączonych klas,

– drugoroczność „na żądanie”.